Często nasi klienci pytają nas –  „Dlaczego właściwie nagrobki wykonane z granitu chińskiego są gorsze?” Z myślą o tych z Państwa którzy chcieliby dowiedzieć się więcej , przygotowaliśmy ten niewielki artykuł.


Wydawać się może że zgrabne,  kolorowe, ładnie wykończone i do tego w dobrej cenie Nagrobki Chińskie są świetną okazją, niższa cena uwarunkowana jest głównie niższymi kosztami produkcji oraz tym, że firmy sprzedające granit chiński to przeważnie ogromne zakłady sprzedające gotowe nagrobki. Do tego momentu wszystko wydaje się w porządku – skoro można dostać ładnie wykonane, błyszczące się nagrobki, a do tego w niższej cenie  – dlaczego nie skorzystać?   Prawdziwe problemy zaczynają się po kilku latach gdy okazuje się że na powierzchni nagrobka pojawiają się najróżniejsze skazy których nie sposób usunąć.

  • Nierównomierne plamy
  • Rdzawy nalot
  • Białe smugi

Dlaczego tak się dzieje ?

Jest kilka przyczyn. Pierwszą choć nie najważniejsza jest to że granit chiński jest stosunkowo młodym kamieniem, miększym – więc i łatwiejszym w obrócę, lecz również bardziej nasiąkliwym. Największą jednak zgrozą nagrobka wykonanego z chińskiego granitu jest to , że większość wyciętych w chinach płyt jest „ulepszanych.

Płyty schodzące z linii polerskiej są natryskiwane nabłyszczaczami, które to wnikają w strukturę kamienia, wyciągają jego głębie i zamykają na jakiś czas pory – Daje to efekt połysku oraz odporności na bród . Niestety, o ile nie stanowiło by to problemu na terenie Azji, Polskie warunki klimatyczne (  tj. duże roczne amplitudy temperatur ) powodują że po pewnym czasie kamień zaczyna wydalać z siebie substancje chemiczne którymi wcześniej był solidnie  nasączony. W efekcie, na nagrobku zaczynają pojawiać sie smugi, plamy oraz przebarwienia, a wytrącający  się proszek polerniczy sprawia że pomnik traci swój połysk i matowieje.

Jak temu zaradzić ?

Niestety, gdy dojdzie do powyższej sytuacji szanse na przywrócenie kamienia do jego pierwotnego stanu są znikome. Stanowczo odradzamy używanie wszelkiego rodzaju past i nabłyszczających gdyż w efekcie  końcowym przyniesie to jeszcze gorsze rezultaty

Jak rozpoznać chiński granit ?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Granitów chińskich jest bardzo dużo, w różnych kolorach, od jasno brązowych po czarne, najlepiej zapytać sprzedawcy skąd dany granit pochodzi. Rzetelna firma nigdy nie będzie ukrywała pochodzenia granitu.


Jeśli chcieliby Państwo uzyskać więcej informacji, zapraszamy do kontaktu z naszym zakładem kamieniarskim. Nasi pracownicy udzielą  wszystkich niezbędnych informacji i w razie potrzeby, zaproponują bądź zaprojektują nagrobek który spełni Państwa oczekiwania

Zakład kamieniarski Kamyczek

Kamyczek Janusz Jusiński
ul. Borzymowska 40, 03-565 Warszawa
Tel. 607-680-731
Email: [email protected]
Nasze biuro mieści się przy ulicy Borzymowskiej 40 w Warszawie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić, jak do nas dojechać.