Znany przez lata obraz szarych jednolitych cmentarzy powoli odchodzi w niepamięć. Podczas wizyt na cmentarzu coraz częściej możemy zaobserwować bardzo okazałe nagrobkikaplice oraz grobowce, niekiedy są to wzory bardzo odważne i oryginalne. Cmentarz zaczął mienić się przeróżnymi kolorami, a stare szarawe lastryko, ustępuje miejsca nagrobkom wykonanym z kamieni naturalnych, takich jak np. Granit czy marmur. 

Coraz częściej słyszymy że cmentarz nie wyraża zgody na postawienie lastrykowego nagrobka (przeważnie odnosi się to do cmentarzy zabytkowych takich jak Warszawskie Stare Powązki) a poziom trudności znalezienia kamieniarza który wykonuje dobrej jakości nagrobki lastrykowe można przyrównać do poszukiwań Świętego Grala.

A więc pozostaje Granit i Marmur,  co jednak wybrać ? Co różni te dwa rodzaje kamienia ? Marmur zarówno jak granit wydobywane są z ziemi, jednak miejsce ich wydobycia jest inne. Granit formowany jest – a raczej był, we wnętrzu ziemi i wystawiony był na działanie ekstremalnie wysokich temperatur, marmur z kolei pochodzi z dna oceanu, jest więc to osad pozostały ze szczątków różnych związków oceanów. Sposób powstawania tych dwóch rodzajów kamienia ma ogromny wpływ na ich trwałość oraz jakość.

Jak wszyscy doskonale wiemy, nagrobek  wystawiony jest na działanie czynników zewnętrznych, dlatego też czym twardszy materiał zostanie użyty – tym lepiej. Marmur jako kamień jest dużo miększy niż granit  i bardziej podatny na warunki atmosferyczne, jeśli zdecydujemy się na wybór granitu otrzymujemy twardy i solidny nagrobek, który będzie świetnie wyglądał przez wiele lat przy dużo mniejszych nakładzie pracy niż to w przypadku marmuru.

Zapewne teraz część z Państwa pomyśli sobie: ” No dobrze, ale skoro nagrobek z granitu jest dużo twardszy, to pewnie cena jest adekwatnie większa!” – Otóż nie koniecznie. Marmur często uważany jest za materiał ekskluzywny, to też jego cena jest mocno zawyżana. Zdarzają się oczywiście wyjątki od tej reguły, lecz w perspektywie ogólnej granit jest tańszym materiałem.

Podsumowując, przy wyborze granitu poza elementami estetycznymi, warto również zastanowić się nad jego parametrami technicznymi, jest to przecież inwestycja która ma przerwać lata!

Mamy nadzieje że ten niewielki artykuł pomoże Państwu podczas zakupu nagrobka i oszczędzi potencjalnych problemów w przyszłości.

Pozdrawiamy,
Zakład Kamieniarski  Kamyczek

Kamyczek Janusz Jusiński
ul. Borzymowska 40, 03-565 Warszawa
Tel. 607-680-731
Email: [email protected]
Nasze biuro mieści się przy ulicy Borzymowskiej 40 w Warszawie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić, jak do nas dojechać.